Sıkça Sorulan Sorular

İva Sanat, sanatçıları ve sanatseverleri buluşturan ortak bir platformdur.

Yeni Nesil Online Sanat Galerisi olarak kurulan İva Sanat'ta sanatçılar kendilerine özel online mağazalarını açabilir, bu mağazada eserlerini sergileyip satışa sunabilirler. Ayrıca sanatçılar, ivasanat.com web sitesinde düzenlenecek özel konseptli üç boyutlu online sergilere katılım sağlayabilirler.

Sanatseverler, birçok farklı kategoriden onlarca sanatçının eserine kolaylıkla ulaşabilir, İva Sanat güvencesiyle, ödeme kolaylıklarından faydalanarak eser satın alabilirler.

Sanatçı olabilmek için web sitesindeki üst menüde yer alan “Sanatçı Başvuru” sekmesine tıklayarak açılan sayfadaki formu doldurmak gerekmektedir. Başvurunun doğru şekilde değerlendirilebilmesi için formu mümkün olduğunca eksiksiz doldurmak önemlidir. Başvuru formunda görsel yükleme alanına en az 8 adet örnek eser yüklenmesi zorunludur. Eğer var ise hazırda bir portfolyo / CV de ilgili alana eklenebilir. Ayrıca “web sitesi / online portfolyo” alanına sanatçıya ait eserlerin sergilendiği bir online platform linkinin (instagram, facebook, pinterest, behance, kişisel web sitesi vb.) eklenmesi de değerlendirme için avantaj sağlamaktadır.

İva Sanat’ta sanatçılar için üyelik tamamen ücretsiz ve süresizdir; herhangi bir üyelik aidatı bulunmamakta, üyelik sanatçı kendi isteğiyle sonlandırana dek devam etmektedir. Üyelik kapsamında tüm üyelerimiz panel üzerinden kendilerine özel online mağaza oluşturabilir, bu mağazada biyografi / sergi katılımları / ödüller gibi kişisel bilgilerini yayınlayabilir ve kendilerine ait 20 adet eseri satışa çıkarabilirler. Eser adedini artırmak ya da farklı avantajlardan faydalanmak isteyen sanatçılar, isteğe bağlı olarak sistem üzerinden ek satın alım yapabilirler.

İsteyen tüm sanatçılar İva Sanat’a Resim, Heykel, Fotoğraf, İllüstrasyon, Dijital Sanat, Gravür ve Geleneksel Sanat kategorilerinden başvuru yapabilirler. Bir sanatçının bir ya da birkaç farklı kategoriden başvuru yapması mümkündür. Birden fazla kategoriden başvuru yapan sanatçıların başvuru esnasında başvurduğu her bir kategori için örnek eser göndermesi gerekmektedir. Eğer eserlerin İva Sanat’ta mevcut olan kategorilerin dışında bir kategoriye ait olduğu düşünülüyorsa, sanatçılar “diğer” kategorisini seçerek bununla ilgili bilgi paylaşabilirler.

İva Sanat’ta satılan tüm eserler basılı kopya olmak zorundadır. Dijital eserlerin kullanım haklarının satılması mümkün değildir. Fotoğraf, Dijital Sanat vb. kategorilerden, basılı kopyası olmayıp yalnızca dijital versiyonu mevcut olan eserler, eserin proporsiyonuna uygun, belirli ölçülerde kanvasa ya da kağıda baskı alınacak şekilde satışa sunulacaktır. Baskısı alınacak olan eserlerin baskıya uygun dosyaları, baski@ivasanat.com adresine mail olarak iletilecek, İva Sanat’ın anlaşmalı baskı merkezinde basılarak İva Sanat tarafından sanatçının adresine gönderimi yapılacaktır. Sanatçı, teslim aldığı basılı eseri kontrol ederek satın alan sanatsevere kargolayacaktır. Bu tür eserler birden fazla kez satılabilmektedir; ancak, Resim, Geleneksel Sanat vb. kategorilerden, fiziki varlığı olan eserlerin replikalarının (orijinal eserin dijital baskı alınmış kopyası) satışı yapılmamaktadır. Satışa sunulan tüm eserler orijinal olmalıdır.

Yüklenen eserler öncelikle Admin onayına düşmektedir. Onaya düşen eserler kurul tarafından değerlendirilmekte, herhangi bir sorun görülmediği takdirde satışa açılmakta ve mağazanızda gösterilmeye başlamaktadır.

Eserlerin sorunsuz şekilde satışa açılabilmesi için şu koşullar gözetilmektedir:

Teknik Değerlendirme: Eserler; kategori, materyal, tür, araç vb. teknik konular bakımından İva Sanat Değerlendirme Kurulu’nun belirlediği yeterlilik seviyesinin üzerinde olmalıdır.

İçerik Değerlendirmesi: Satışa sunulacak olan eserlerin içerik olarak hiçbir ayıplı / yasaklı / zararlı koşulu ihlal etmiyor olması gerekmektedir. Ayıplı / yasaklı olarak belirtilen içerikler şunlardır: Nefret, Irkçılık, Şiddet, Pornografi, Çocuk Nü, Siyasi Propaganda, Yasaklı Madde Kullanımı, Tehdit vb. olumsuzlukları içeren ve / veya bunlara yönlendiren / özendiren çalışmalar.

Ayrıca eser yüklenirken sanatçı tarafından yüklenen eser görsellerinin çözünürlük bakımından uygunluğu, eserin kategori / ölçü / materyal / konu vb. bilgilerinin doğru girilip girilmediği de kontrol edilmektedir.

Tüm kontrollerin tamamlanması ve eserin satışa açılması için gereken süre max. 5 iş günüdür.

Sistemle / panelle ilgili tüm teknik soru ve sorunlar için sanatçılar ve üye sanatseverler kendi panellerinde bulunan “Mesajlar” bölümünden Admin’e konuyla ilgili mesaj gönderebilirler. Gönderilen mesajlar düzenli olarak kontrol edilmekte ve mümkün olan en kısa sürede konuyla ilgili yanıt verilmektedir. Yanıtlar panel üzerinden mesaj olarak gönderilebilir ya da gerekli durumlarda kişiye telefonla ulaşılabilir.  

Başvuru yapıldıktan ve değerlendirip onaylandıktan sonra sanatçıların başvuru formunda belirttikleri mail adreslerine sisteme giriş yapabilecekleri bir link gönderilmektedir. Bu linke tıkladıktan sonra şifrelerini belirleyen sanatçılar, artık bu şifre ve sistemde kayıtlı olan mail adresleriyle sisteme giriş yapabilirler.

Eserler için herhangi bir yayın süresi yoktur. Üyelik devam ettiği sürece sanatçı istediği ve onay almış olan tüm eserlerini, kendi isteğiyle yayından kaldırana ya da eser satılana dek, süresiz olarak yayında / satışta tutabilir.

Eserlerin satış fiyatı tamamen sanatçı tarafından belirlenmektedir. İva Sanat, eserlerin satış fiyatına herhangi bir müdahalede bulunmaz.

Eser başına uygulanan standart komisyon oranı 5’tir. Dönemsel kampanyalarla değişkenlik gösterebilir. Komisyon oranında kampanya bazlı herhangi bir değişiklik olması durumunda sanatçılar bu konuda bilgilendirilir.

Satışı yapılan sanat eseri, satın alan sanatseverin sisteme gireceği adrese sanatçı tarafından kargolanacaktır. Kargo sürecinde sanat eserinin paketlenmesi, gerekli zaman aralığında kargoya verilmesi, doğru kişiye ve adrese gönderilmesi sorumluluğu sanatçıya aittir.
Kargoya verilemeyecek olan sanat eserleri, ivasanat.com üzerinden satın alımı gerçekleştirildikten sonra elden teslim edilebilir / teslim alınabilir. Elden teslim için satış sonrası sanatçının Admin ile iletişime geçmesi gerekmektedir. Gerekli adres / iletişim numarası bilgilendirmesi Admin tarafından yapılacaktır. Elden teslim süreçlerinde tüm sorumluluk sanatçıya aittir.

Sanat’ta üyelik ücretsizdir; herhangi bir üyelik aidatı bulunmamaktadır. Ücretsiz üyelik kapsamında sanatçılar 20 adet eseri satışa çıkarabilirler. Eser adedini artırmak ya da farklı avantajlardan faydalanmak isteyen sanatçılar, isteğe bağlı olarak sistem üzerinden ek satın alım yapabilirler.

Sanatçılar sisteme giriş yaptıktan sonra panel üzerinden mağaza oluşturabilir, biyografi / sergi katılımları / ödüller gibi kişisel bilgileri sayfalarında yayınlayabilir ve eserlerini satışa sunabilirler. Mağaza oluştururken sanatçı tarafından yazılacak bilgiler, yayınlanmadan önce İva Sanat yetkilileri tarafından değerlendirilmek üzere Admin onayına düşecek, Admin tarafından onaylanan mağazalar yayına açılacaktır. İva Sanat, sanatçı mağazalarında yazılan bilgilere dil bilgisi kuralları ve kusurlu / ayıplı / yasak bilgi içermemesi bakımından müdahale etme hakkına sahiptir. Bilgilere İva Sanat tarafından müdahale edildiği takdirde, mağaza yayına alınmadan önce sanatçıya onaya gönderilecek, sanatçı tarafından onaylanması durumunda yayına alınacaktır.

Bir sanatçının bir ya da birkaç farklı kategoriden başvuru yapması mümkündür. Birden fazla kategoriden başvuru yapan sanatçıların başvuru esnasında başvurduğu her bir kategori için örnek eser göndermesi gerekmektedir. Aynı şekilde, bir eseri birden fazla kategoride filtrelenebilecek şekilde sergilemek mümkündür. Kategorilerin uygunluğu için son karar İva Sanat tarafından verilecektir.

ivasanat.com web sitesinde, ödeme entegrasyonu olarak “İyzico” altyapısı kullanılmaktadır. Alınan ve yapılan tüm ödemeler İyzico ve İva Sanat güvencesindedir.

Sanatseverlerin üye olmadan alışveriş yapması mümkün değildir. Sanatseverlerin eser satın almak için hesap oluşturması ve oluşturdukları hesapla sisteme giriş yapması zorunludur.

Online sergiler, dijital ortamda, zamandan ve gerçek mekândan bağımsız olarak internet üzerinden erişilebilen, üç boyutlu özel tasarlanmış konsept mekânlar içinde kurgulanan, 3600 gezilebilen, ivasanat.com web sitesinde yer alacak olan sergilerdir.

Sanat eserlerinin yüksek çözünürlüklü görselleri, özel tasarlanmış konsept 3D sergi alanına yerleştirilerek hazırlanır. Alan içerisinde sanat eserlerini tek tek gezmek ve eserlerle ilgili bilgi almak mümkündür. Online sergilerdeki eserler, daha sonrasında sanatseverler tarafından sanatçılarımızın mağazalarından satın alınabilir.

Kişisel Sergiler ve Karma Sergiler olmak üzere iki alternatifi bulunan sergiler sürekli olarak açık olacak, katılımcılar periyodik aralıklarla değişecektir. Takvimdeki müsaitlik durumuna göre başvuru yapan tüm sanatçılar sırayla, seçtiği konseptteki online karma sergilere katılabilir ya da seçtiği konseptte bir online kişisel sergi açabilirler.

Sergilere İva Sanat’ın sanatçısı olan herkes katılabilir. İva Sanat’a kayıtlı olmayan sanatçıların sergilere katılım sağlaması mümkün değildir.

Online sergiler ücretsiz üyelik kapsamında değildir; sistem içerisinden ek satın alım yapılması gerekmektedir.
* Online sergiler sistemde şu an için aktif değildir. Aktif hale geldiğinde duyuru yapılacaktır.

Üyeliği bulunmayan kişiler, herhangi bir soru / sorun / öneri / görüş bildirmek için web sitesindeki üst menüde yer alan “İletişim” sekmesine tıklayarak sayfada bulunan iletişim formunu doldurarak İva Sanat yetkililerine ulaşabilirler. İletilen mesajlar en geç 2 iş günü içerisinde Admin tarafından cevaplanacak, gerekli durumlarda sanatçının sistemde kayıtlı telefon numarasından iletişime geçilecektir.

Ayrıca isteyenler info@ivasanat.com adresine mail atabilirler.